При постановці транспортного засобу на стоянку в дозволених випадках на тротуарі (п.15.10 «в») водію транспортних засобів слід враховувати, що пішоходи мають на ньому перевагу в русі.
Рух по проїзній частині на велосипедах, мопедах, гужових возах (санях) і вершникам дозволяється лише в один ряд (рис. 1.35) )по правій крайній смузі якомога правіше (рис. 1.36), за винятком випадків, коли виконується об’їзд (рис. 1.37).
|
|
|
Поворот ліворуч та розворот дозволяється на дорогах з однією смугою для руху в кожному напрямку і без трамвайної колії посередині (рис. 1.38, 1.39, 1.40). Дозволяється рух по узбіччю, якщо це не створить перешкод пішоходам (рис. 1.41).
|
|
|
|
Правила не передбачають, на якій саме відстані від правого краю проїзної частини дозволяється рухатися на велосипедах, мопедах, гужових візках і вершникам, але для гарантування власної безпеки вони повинні триматися якнайближче до правого краю проїзної частини. Відступати від цієї вимоги їм дозволяється лише для об’їзду перешкоди або стоячого справа транспортного засобу, а також для повороту ліворуч або розвороту на дорогах, що мають по одній смузі для руху в кожному напрямку і без трамвайної колії посередині. Перелічені учасники дорожнього руху повинні виконувати ці маневри з врахуванням вимог пп. 9.2 «б», 9.4, 10.1, 10.3. Коли виникає необхідність виконання лівого повороту або розвороту на дорогах, що мають більше однієї смуги для руху в одному напрямку, або які мають трамвайні колії посередині, варто зійти з велосипеда (мопеда) і перевести його по пішохідному переходу. Водій гужового візка або вершник повинен вести в цьому випадку тварину за вуздечку.
Водіям гужових возів і вершникам дозволяється рух по узбіччю, якщо це не створює перешкод для руху пішоходів, а також якщо атмосферні опади (сніг, дощ) не є передумовою для створення колії і руйнування ґрунтового узбіччя.
5. Первинна перевірка засвоєння нових знань.
(Первинну перевірку засвоєних знань проводжу за допомогою тестових завдань, що виводяться на екран. Кожне завдання ретельно обговорюємо і даємо правильні відповіді, опираючись на знання Правил дорожнього руху, отримані на уроці)
1. Чи дозволено водієві автомобіля виїхати на ліву смугу при швидкості руху мопеда 20 км/год?
|
1). Дозволено. |
(11. Розташування транспортних засобів на дорозі 11.2. На дорогах, які мають дві і більше смуг для руху в одному напрямку, нерейкові транспортні засоби повинні рухатися якнайближче до правого краю проїзної частини, крім випадків, коли виконується випередження, об'їзд або перестроювання перед поворотом ліворуч чи розворотом.)
2. За яким напрямком, позначеним стрілками, водієві мотоцикла дозволено виконати випередження на цій ділянці дороги?
|
1). Тільки за напрямком «А». |
(11. Розташування транспортних засобів на дорозі
11.5. На дорогах, які мають дві і більше смуги для руху в одному напрямку, виїзд на крайню ліву смугу для руху в цьому ж напрямку дозволяється,
якщо праві зайняті, а також для повороту ліворуч, розвороту або для зупинки чи стоянки на лівому боці дороги з одностороннім рухом у населених пунктах,
коли це не суперечить правилам зупинки (стоянки).
14.6. Обгін заборонено:
е) на дорогах, що мають дві і більше смуги для руху в одному напрямку.)
3. Чи дозволено водієві легкового автомобіля випередити вантажний автомобіль з виїздом на трамвайну колію попутного напрямку?
|
1). Заборонено. |
(11. Розташування транспортних засобів на дорозі 11.14. Рух по проїзній частині на велосипедах, мопедах, гужових возах (санях) і вершникам дозволяється лише в один ряд по правій крайній смузі якомога правіше, за винятком випадків, коли виконується об'їзд. Поворот ліворуч та розворот дозволяється на дорогах з однією смугою для руху в кожному напрямку і без трамвайної колії посередині. Дозволяється рух по узбіччю, якщо це не створить перешкод пішоходам.)
4. Чи дозволено водієві легкового автомобіля виконати об'їзд трамвая, що стоїть на зупинці, з виїздом на трамвайну колію попутного напрямку?
|
1). Дозволено, якщо посадка і висадка здійснюються з проїзної частини. |
(11. Розташування транспортних засобів на дорозі 11.9. Забороняється виїжджати на трамвайну колію зустрічного напрямку, відокремлені від проїзної частини трамвайні колії та розділювальну смугу).
5. Чи порушує водій синього легкового автомобіля Правила, випереджаючи червоний автомобіль по трамвайній колії?
|
1). Порушує. |
(11. Розташування транспортних засобів на дорозі 11.8. По трамвайній колії попутного напрямку, розташованій на одному рівні з проїзною частиною для нерейкових транспортних засобів, дозволяється рух за умови, що це не заборонено дорожніми знаками чи дорожньою розміткою, а також під час випередження, об'їзду, коли ширина проїзної частини недостатня для виконання об'їзду, без виїзду на трамвайну колію. На перехресті дозволяється виїжджати на трамвайну колію попутного напрямку в тих самих випадках, але за умови відсутності перед перехрестям дорожніх знаків 5.16-5.19 . Поворот ліворуч або розворот повинні виконуватися з трамвайної колії попутного напрямку, розташованої на одному рівні з проїзною частиною для нерейкових транспортних засобів, якщо інший порядок руху не передбачено дорожніми знаками 5.16, 5.18 або розміткою 1.18 . В усіх випадках не повинно створюватися перешкод для руху трамвая.)
6. Підведення підсумків уроку.
Обговорюємо роботу груп та оцінюю роботу учнів на уроці.
7. Повідомлення та коментування
домашнього завдання.
Опрацювати матеріал: Правила дорожнього руху України - розділ 11.
|Методичні розробки занять| Попередня|